Przedszkole nr 6 w Świeciu

 

Nawigacja

PSZCZÓŁKI

ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO

 

 

 

&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&&

 

Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka na terenie przedszkola, jak i poza nim  to podstawowe zadanie dla nauczycieli, opiekunów  oraz innych pracowników przedszkola.

 

 

W bieżącym roku szkolnym  poruszane będą różne aspekty bezpieczeństwa i zdrowia w życiu naszych wychowanków

 

1)     BEZPIECZNA ZABAWA W PRZEDSZKOLU - wdrażana jest poprzez poznawanie przez dzieci zasad warunkujących bezpieczeństwo własne i innych dzieci w trakcie zabaw w przedszkolu (m.in. korzystanie z zabawek oraz ze sprzętu przedszkolnego zgodnie z zasadami użytkowania, reagowanie na polecenia nauczyciela) , przestrzeganie zakazu prowokowania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu, rozwijanie umiejętności zgodnego współżycia i współdziałania z rówieśnikami (tj. znajomość swoich praw, kształtowanie umiejętności zrozumienia dla potrzeb i uczuć innych), nabywanie przez dzieci umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych i dochodzenia do kompromisu oraz sprzeciwiania się występowania przemocy fizycznej w gronie kolegów i koleżanek.

2)     NAWYK BEZPIECZNEJ ZABAWY W DOMU  - kształtowany jest u dzieci poprzez poznawanie zasad bezpieczeństwa własnego i innych oraz unikanie i zapobieganie sytuacjom sprzyjającym zagrożeniu bezpieczeństwa (np. zagrożenia wynikające z zabawy zapałkami, środkami chemicznymi, ostrymi przedmiotami, kuchenkami gazowymi i elektrycznymi, urządzeniami elektrycznymi, itp.).

3)     BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE - wpajane jest przez wdrażanie do bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym (m.in. bezpieczne poruszanie się po drodze, stosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz noszenie elementów odblaskowych), zapoznanie z nazwami i znaczeniem niektórych znaków drogowych, kształtowanie umiejętności zwracania się do policjanta w trudnych sytuacjach, wdrażanie do zachowania szczególnej ostrożności w środkach lokomocji i na przystankach oraz doskonalenie umiejętności zapamiętywania numerów alarmowych.

4)     BEZPIECZNE ZACHOWANIA W KONTAKCIE ZE ZWIERZĘTAMI I ROŚLINAMI - nabywają dzieci poprzez poznanie zasad kontaktu ze zwierzętami, wyglądu i znaczenia tabliczek informujących, że teren jest strzeżony przez psa, kształtowanie nawyku: prawidłowego zachowania się w na widok biegnącego psa, w przypadku ugryzienia przez obce zwierzę oraz nie zbieranie nieznanych owoców i roślin.

5)     HIGIENA OSOBISTA I OTOCZENIA ORAZ ZAPOBIEGANIE CHOROBOM -  doskonalone jest dzięki wdrażaniu dzieci do przestrzegania i utrwalania nawyków higienicznych (tj. dbanie o własny wygląd, właściwy sposób mycia rąk i zębów, samodzielne posługiwanie się chusteczką do nosa i grzebieniem, dbanie o czystość ciała i ubrania, stosowanie zasad zapobiegania zarażaniu chorobami, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, stosowanie się do poleceń lekarzy oraz zgłaszanie dorosłym dolegliwości odczuwanych przez siebie lub innych) oraz przestrzeganie zasad dbałości o ład i czystość w najbliższym otoczeniu (tj. utrzymuje porządek w szafce, w Sali oraz dokonuje czynności porządkowych po zakończonej zabawie, dba o estetykę stołu podczas posiłku).

6)     ZDROWE ODŻYWIANIE - wdrażane jest poprzez poznawanie przez przedszkolaków zaleceń prozdrowotnych w zakresie racjonalnego odżywiania (m.in. znajomość zdrowych dla organizmu produktów spożywczych, konieczności spożywania owoców i warzyw oraz znaczenia witam dla organizmu ludzkiego), poznawanie czynników zagrażających zdrowiu związanych z żywieniem (ograniczanie spożycia niektórych produktów tj. słodycze, napoje gazowane, itp.) oraz aktywne uczestnictwo w „zdrowym odżywianiu” (m.in. rozpoznawanie wiarygodności reklam).

7)     AKTYWNY STYL ŻYCIA - kształtuje się u dzieci poprzez podtrzymywanie naturalnej potrzeby aktywności ruchowej dziecka oraz wdrażaniu do realizacji aktywnych form wypoczynku, pamiętając o właściwym ubiorze dostosowanym do warunków pogodowych oraz poznanie szkodliwych skutków spędzania czasu wolnego przed telewizorem lub przy komputerze.