PLAN PRACY PRZEDSZKOLA NR 6

PRZEDSZKOLA NR 6 W ŚWIECIU

NA LATA 2019 - 2024

GDZIE JESTEŚMY

Przedszkole „Bajka” przedszkolem prozdrowotnym żyjącym w zgodzie z ekologią, w którym dzieci poznają tajemnice zdrowego stylu życia. Nauczyciele, pracownicy i rodzice troszczą się o zdrowie, sprawność fizyczną i piękną sylwetkę dzieci. Uczymy dzieci samodzielności, zasad bezpieczeństwa, oraz radzenia sobie z trudnościami.

Rodzice czynnie uczestniczą w życiu przedszkola.

DOKĄD ZMIERZAMY

W Przedszkolu nr 6 - uwrażliwiamy dzieci na piękno otaczającej rzeczywistości poprzez rozwijanie aktywności twórczej, wyobraźni, pomysłowość oraz samodzielność i swobodę w rożnych formach wypowiedzi. Każdemu dziecku stwarzamy szansę na miarę jego możliwości. Dążymy do tego, aby nasi wychowankowie osiągnęli gotowość szkolną i odnosili sukcesy w szkole .

CO BĘDZIEMY ROBIĆ

W PRZYSZŁOŚCI

U nas każde dziecko będzie poznawało radość płynącą z zabawy, nauczy się nawiązywać relacje z innymi dziećmi, z przyjemnością będzie odkrywało i rozumiało otaczający go świat.

Pragniemy wspierać każde dziecko w rozwoju indywidualnego potencjału zdrowia oraz wspomagać całą społeczność przedszkola w tworzeniu warunków i perspektyw rozwoju prozdrowotnego.

Nasze Przedszkole w przyszłości – przedszkolem o profilu artystycznym.

Załącznik nr 1 do uchwały Rady Pedagogicznej

Programu Rozwoju Przedszkola

Na Lata 2019 - 2024

1. Kierunki i cele programu

1. Obszar pracy przedszkola: Procesy zachodzące w przedszkolu.

Opis celów rozwojowych

• Przedszkole działa zgodnie z przyjętą przez radę pedagogiczną koncepcją pracy, która jest analizowana i modyfikowana w razie konieczności.

• Koncepcja pracy jest znana rodzicom i przez nich akceptowana.

• Metody pracy stosowane przez nauczycieli efektywnie wspomagają rozwój każdego dziecka.

• Nauczyciele i personel pomocniczy skutecznie wspomagają siebie nawzajem w pracy wychowawczej poprzez stosowanie technik skutecznej komunikacji interpersonalnej.

1. Obszar pracy przedszkola: Funkcjonowanie przedszkola w środowisku lokalnym

Opis celów rozwojowych

1. Przedszkole promuje wartość wychowania przedszkolnego w środowisku lokalnym.

2. Przedszkole wspiera rodziców w wychowaniu dzieci promując wartość jednolitego oddziaływania wychowawczego oraz stosowania technik skutecznej komunikacji interpersonalnej.

3. Rodzice współdecydują w sprawach przedszkola i aktywnie uczestniczą w podejmowanych działaniach.

4. Przedszkole w pełnym zakresie przygotowuje dzieci do podjęcia nauki w szkole, w szczególności dzieci z problemami rozwojowymi.

1. Obszar pracy przedszkola: Zarządzanie przedszkolem

Opis celów rozwojowych

1. Dyrektor promuje wartość pracy zespołowej dążąc do podwyższenia kompetencji nauczycieli w tym zakresie.

2. Dyrektor organizuje pracę zespołową delegując uprawnienia oraz powierzając odpowiedzialność za wykonanie zadań etapowych.

3. Dyrektor wspólnie z innymi osobami decyzyjnymi (organ prowadzący) podejmie działania zmierzające do wzbogacenia bazy lokalowej oraz wyposażenia przedszkola w pomoce dydaktyczne niezbędne do terapii dzieci z problemami rozwojowymi.

• Wizja Przedszkola nr 6 „Bajka”

• Stworzymy przedszkole szczęśliwego dzieciństwa, do którego dzieci będą uczęszczały chętnie i z radością.

• Nasi wychowankowie będą ludźmi twórczymi, wrażliwymi, z poczuciem własnej wartości.

• Wykształcimy w nich przyszłego odbiorcę sztuki i kultury.

• Odkryjemy w naszych dzieciach „pokłady” talentów: aktorskich, muzycznych, plastycznych i tanecznych.

Dzieci mają wręcz cudowną moc, aby zmieniać się we wszystko

co tylko zapragną”

(Jean Cocteau)

• Misja Przedszkola nr 6

Przedszkole Bajka – przedszkolem artystyczno – teatralnym

• Pragniemy, aby dzieci w naszym przedszkolu nabywały różnorodne umiejętności, rozwijały uzdolnienia artystyczne w sferze werbalnej, plastyczno – technicznej oraz muzyczno – ruchowo – tanecznej na drodze twórczej aktywności własnej.

• Zainspirujemy naszych podopiecznych do spontanicznych działań twórczych, stwarzając im okazję do uzewnętrznienia uczuć i przeżyć.

• Zabawy w teatr pozwolą wykorzystać wrodzony potencjał i możliwości rozwojowe wszystkich dzieci.

Wszystkie działania zmierzają do tego, aby:

• Nasze dzieci – rozwijały się w sprzyjającym środowisku, były solidnie przygotowane do nauki w szkole w dynamicznie rozwijającym się świecie XXI wieku.

• Ich rodzice – darzyli nas zaufaniem.

• Pracownicy przedszkola – mieli satysfakcję z wykonywanej pracy.

• Przedszkole – cieszyło się uznaniem w środowisku.

KIERUNKI PRACY NA LATA 2019 – 2024

• Twórczy przedszkolak”

• Mam własne spojrzenie na świat”

• Ekspresja muzyczna i edukacja regionalna w różnych formach działalności dzieci”

• Bezpieczny i zdrowy przedszkolak

• Rodzice partnerami we wspomaganiu rozwoju dzieci”

KRYTERIA SUKCESU PO 5 LATACH

1. Wzrośnie motywacja do podejmowania działań innowacyjnych i zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

2. Wzrośnie liczba rodziców, biorących udział w organizowanych w przedszkolu formach współpracy. Nastąpi większa integracja rodziny z przedszkolem.

3. Wzrośnie pozytywne postrzeganie placówki w środowisku lokalnym.

4. Wzbogaci się oferta edukacyjna przedszkola.

Programu Rozwoju Przedszkola Na Lata 2019 - 2024 Opracowała Rada Pedagogiczna Przedszkola przy Konsultacji z Pracownikami Przedszkola i Radą Rodziców.