ŻABKI

POMOC PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNA

Przypominamy !

Psycholog jest dostępny dla rodziców w pierwsze poniedziałki miesiąca w godzinach od 15.00 do 16.00 w gabinecie intendentki.

############################################

Porady logopedy - "Słuch fonematyczny''

Drodzy Rodzice!

Każdy rodzic pamięta jakieś zabawne powiedzonka swojego dziecka. Mogą to być celne puenty, zupełnie nowa nazwa jakiegoś przedmiotu lub czynności, śmieszne przestawki głosek w wyrazach. Słowa typu „hipopotam”, „parasolka”, „lokomotywa” to prawdziwy „poligon doświadczalny” dla małego człowieka, który włącza do swojego repertuaru coraz to nowe i trudniejsze wyrazy. Z czasem obserwujemy zmniejszającą się liczbę neologizmów, język dziecka jest bardziej poprawny, długie i skomplikowane słowa przestają być trudne. Odpowiedzialny za to jest słuch fonematyczny – umiejętność różnicowania dźwięków mowy. Ćwiczenia i zabawy zachęcające dzieci do skupiania się na bodźcach dźwiękowych przyczynią się do usprawniania słuchu fonematycznego, który ma istotne znaczenie w procesie nauki czytania i pisania. Zapytajcie dziecko: Co zjadamy na obiad: kasę, kaszę czy Kasię? Co mieszka w zoo: zebra czy żebra? Co ze smakiem zjadasz na śniadanie: półkę czy bułkę? Jak się nazywa część dnia, gdy jest ciemno: nos czy noc? Co obserwujemy na tafli morza: fale, szale czy sale? (Jeśli potrafi wymówić wszystkie występujące głoski, może odpowiedzieć odpowiednim wyrazem. Jeśli nie umie jeszcze ich zrealizować, niech wskaże odpowiedni obrazek.) Zawsze zachęcam do rozwiewania wszelkich wątpliwości w gabinecie specjalistów (logopedy, laryngologa, audiologa). Jeśli uważacie, że Wasze dziecko nie słyszy prawidłowo albo jego mowa wydaje się rozwijać niezgodnie z normą, poproście o odpowiednie badania.